Педагогічна скарбничка

ВПЛИВ ЕКОЛОГІЧНИХ КАЗОК  В.СУХОМЛИНСЬКОГО НА РОЗВИТОК

ХУДОЖНЬО – ЕСТЕТИЧНОГО СПРИЙНЯТТЯ ПРИРОДНОГО ДОВКІЛЛЯ

У ДОШКІЛЬНЯТ

У пошуках методів виховання сучасних дітей педагогіка постійно звертається до народної мудрості. В арсеналі сучасної педагогіки є народні і авторські казки. Впроваджуючи в свою педагогічну діяльність  авторські екологічні  казки В.Сухомлинського, зрозуміла, що вони  є найкращою формою передачі пізнавальної, науково – змістовної інформації через казкові образи, які глибоко впливають  на особистість дитини. Казки здатні виховувати, навчати і об'єднувати дітей та дорослих. Адже ці казки враховують психологію дошкільника, його емоційність, наочно – образне мислення, уявлення, здатність і прагнення до наслідування та творчого розвитку.

В організації сумісної, ігрової, дослідницької, інтелектуальної, трудової діяльності з вихованцями,   дістала висновку, що казка є тією сходинкою, з якої розпочинається  плідна взаємодія з дітьми.

Ми, педагоги, маємо справу з людиною, а об'єкт нашої праці – це жива душа. В новому суспільстві, що створює всі умови для багатогранного розвитку особистості, ця істина набуває особливого значення. Ставши на шлях педагогічної праці, даємо в думці клятву: відкрити в кожній дитині всі її таланти, здібності та можливості. Саме ми, вихователі, повинні збагатити безмежний світ природного довкілля, без якого неможливе повноцінне духовне життя.

Авторські  екологічні казки В.Сухомлинського про природу відрізняються від інших казок наявністю у них достовірної інформації, яка збагачує інтелектуальну сферу дитини. Цінність казок природознавчого змісту полягає у тому,  що емоційно забарвлені образи і події описані у них, сприяють формуванню у дітей емоційного ставлення до зображених героїв, подій і явищ. Надалі емоційне ставлення до об'єктів і явищ природи, описаних у казці, діти переносять у повсякденне спілкування з довкіллям, що забезпечує формування у них стійкого позитивного емоційно – ціннісного ставлення до природи. Водночас спонукає дітей до відповідних дій у природі, та є основою еколого доцільної поведінки.

Казки В.Сухомлинського розкривають вплив людини на природу, взаємозв'язок між ними. Читання екологічних казок  завжди супроводжується бесідами – роздумами над вчинками героїв, що дозволяють дитині інтеріоризувати інформацію, тобто використовувати отриману дошкільниками інформацію через різні види діяльності : зображувальну, рухову, мовленнєву, ігрову, трудову тощо…

Як результат – змінюється ставлення до реальних об'єктів та явищ природи, дитина стає уважнішою, гуманнішою, турботливішою.

Мета моєї педагогічної роботи створити оптимальні умови для прояву пізнавальної активності дошкільнят, вчити їх оволодівати загальними способами дій при розв'язанні практичних, пізнавальних, мовленнєвих та художньо – естетичних завдань, поступово підводити дітей до самостійного пошуку ідей. Формувати дбайливе ставлення до навколишнього середовища, як цілісну систему сприйняття дитиною навколишнього світу